+420 777 910 813

Taijiquan & Baguazhang

Vnitřní bojová umění byla vždy součástí čínské tradice a často se prolínala s čínskou filosofii, seberozvojem a kultivací. Není divu, že i v bojových uměních najdeme silné kořeny qigongu a neigongu. Vnitřní bojová umění tak nabízejí důležité doplnění qigongových a neigongových kultivačních metod.

Taijiquan 太极拳

text bude doplněn

Stylů taijiquanu najdeme v dnešní době mnoho. Nejznámější styly jsou yang, chen, wu. V naší škole se věnujeme stylu yang a to konkrétně stylu z linie mistra Huang Xing Xiana.

Baguazhang 八卦掌

Původ bojového umění baguazhang není zcela jasný. Je to poměrně mladý styl, v porovnání s ostatními (jako například taijiquan). Tento styl se vyvinul z takzvané chůze v kruhu, kterou praktikovali šamani wu, před několika tisíci lety. Veřejně tato cvičení začal vyučovat muž jménem Dong Haijun. Bagua, chůze v kruhu je velmi silné energetické cvičení, které plně probouzí energetický systém člověka a pozvedává úrovně vědomí. Děje se tak na základě specifické chůze, při které se propojujeme s yinovým polem země. Tato energie pak stoupá do těla a otevírá centrální energetický kanál chongmai. S vědomím tohoto potenciálu, původce baguazhang začal přidávat krátké sekvence bojových forem. Energie, která se  používala ke spirituálnímu vývoji, takto byla vedena i do končetin, což umožňovalo vyslat tuto sílu vůči protivníkovi. Celek potom tvoří osm krátkých forem v kruhu, známé jako dlaňové proměny a každá z nich založena na jedné z „gua“ (trigram) podle klasického díla Yijing.

Baguazhang se dá cvičit tedy jako bojové umění, zdravotní cvičení nebo jako duchovní praxe. Konec konců v taoismu jdou tyto tři disciplíny ruku v ruce. Bagua je jedno z nejsilnějších neigongových cvičení a i proto se mu v naší škole věnujeme.