Baojian anmo jsou masážní postupy regeneračně-preventivního charakteru, které jsou určeny pro namasírování celého těla. Tyto masáže byly poskládány za účelem co největšího efektu pro preventivní a regenerační působení. Z dlouhodobého hlediska přinášejí úlevu od bolestí a různých neduhů a ukotvují zdraví.
Těchto masážních postupů je celkem 7. Pro začínajícího praktika masáží tuina jsou baojian anmo důležitou součástí jeho praxe. Postupy mu usnadňují vyznat se v množství technik a metod masáží tuina a zároveň si je správným způsobem upevnit a procvičit. Tyto masáže jsou předstupeň léčebných masáží tuina, kde praktik již vybírá metody a techniky přímo na míru dle stavu masírovaného.
zhōngyī băojiàn ànmó 中医保健按摩
Tato disciplína se vyvíjí už po staletí, největší rozmach však zažívá v posledních asi 20 letech, což souvisí s ekonomickým rozvojem v Číně a současným životním stylem. Kromě toho se masáže rozšířily dnes již do více než 60 zemí světa. Podle statistických údajů se od r. 1998 v Číně registrovalo přes milion specialistů-masérů a otevřelo se několik desítek tisíc masážních zařízení. Kromě přispění ke zdraví obyvatelstva pomáhá tato specializace řešit i otázku zaměstnanosti. Podobně se rozvíjí i obor reflexní masáže chodidla (zuliao), jimž se věnuje v Číně přes 10 milionů masérů. Maséři provozují své praxe na základě živnostenských listů s tím, že k jejich získání je potřebné absolvovat školení a získat příslušné diplomy. Vzdělávání specialistů je hodnoceno třemi kvalifikačními stupni, jejichž získání je podmíněno jednak délkou praxe a jednak složením státních kvalifikačních zkoušek.
V Číně se striktně rozlišují regenerační (ozdravné) masáže od masáží léčebných, ačkoli vycházejí ze stejných principů. Cílem ozdravných masáží je dosáhnout uvolnění a udržování dobrého zdravotního stavu, nikoli ovšem léčba onemocnění. Praxe se provádějí v různých soukromých masážních a kosmetických zařízeních školenými maséry. Účelem léčebných masáží je léčba nemocí a provádějí se pouze v nemocnicích, resp. státních zdravotnických zařízeních, a to vystudovanými lékaři – specialisty na masáže. Při ozdravných masážích jsou zakázané některé techniky, zejména na úsecích krční, hrudní a bederní páteře.
část textu použita z knihy: Tuina 2 – Ozdravné masáže, ISBN: 978-80-905746-0-1, TCM Consulting & Publishing o.s., 2014