+420 777 990 510

Kaixuefa 开穴法

Metoda otevírání bodů

Metoda kaixuefa používá silné akupresurní body s celkový vzdáleným účinkem. Je to velmi efektivní metoda pro rozproudění čchi celého těla.

Metoda otevírání bodů na horních a dolních končetinách je komplexní sestava technik, která se používá před samotným masážním zákrokem za účelem zvýšení jeho účinku. Můžeme ji ovšem použít i samostatně, zejména řešíme-li problémy v částech těla, jak jsou uvedeny níže. Hlavními účinky otevírání bodů na končetinách jsou:

  • zprůchodnění drah. Mnoho zdravotních obtíží vzniká z toho důvodu, že v drahách, jimiž proudí čchi a krev, vznikají postupně překážky, zatuhliny apod., které omezují průtok a ztěžují tím vyživování nejenom lokálně, ale také u orgánů a tkání ležících v místech průběhu drah (včetně jejich vnitřních odboček, bieluo). Působením v příslušných bodech dráhy zprůchodňujeme, což vede k obnovení přísunu živin a energie, lepšímu prokrvování, a tudíž celkové regeneraci tkání a obnově funkcí orgánů.
  • uvolnění spazmů vzdálených míst. Stejně, jako to známe z akupunktury, i manipulačními technikami tuina, zejména působením na body, je možné uvolňovat napětí ve svalech nejenom přímo v místě postižení, ale i na dálku. Mechanismus účinku souvisí s předešlým vysvětlovaným účinkem – tím, že se zprůchodní dráhy, dochází k uvolnění v celém jejich průběhu, proto se snižuje spazmus, ačkoli nemanipuluje přímo v místě jeho výskytu.

Na horních končetinách metodu využíváme při řešení potíží v oblasti hlavy, šíje, krční páteře, horní části trupu a horních končetin. A dále při poruchách funkcí orgánů v oblasti hlavní části trupu. Zjednodušeně se pro zapamatování uvádí, že je na potíže „od pupku nahoru“.

Na dolních končetinách otevírání bodů používáme při potížích v oblasti beder a kříže, dolních končetin, při gynekologických, urogenitálních a střevních problémech. Pomůcka pro zapamatování lokalizování poruch, u nichž se používá, je „od pupku dolů“.

částečně text použit z knihy: TUINA 1 – ISBN: 978-80-905746-7-0, nakl. TCM Consulting & Publishing, 2015