Staletími ověřená moudrost je geniální svou přirozeností, jednoduchostí a efektivitou.
Už od dětství Václava Lukeše zajímala východní filosofie. Hodně sportoval, věnoval se především hokeji a později i bojovému umění kung-fu. Svou nadějnou kariéru hokejisty, kdy hrál profesionálně ve Francii, byl nucen roce 2007 ze zdravotních důvodů ukončit.
K uzdravení mu pomohla právě čínská medicína, která mu, jak sám říká, změnila život. Vystudoval 1. školu tradiční čínské medicíny v Praze v oboru akupunktury.
Od roku 2008 měl tu čest se setkávat s dr. Wang Fuyinem. Byl mu blízko po celou dobu jeho působení v ČR a tak mohl získat hlubší poznání a tajemství dovedností čínských masáží tuina.
Od roku 2006, kdy absolvoval seminář masáží, začal postupně pracovat jako masér.
V roce 2012 začal působit jako praktik TČM na Klinice Pivoňka v Praze a od té doby si získané znalosti v oboru čínské medicíny ověřuje v klinické praxi.
V roce 2017 obdržel od dr. Wang Fuyina osobní diplom a pověření k pokračování výuky jeho odkazu v masážích tuina v rámci ČR a SK. V kontaktu je také s dr. Wang Yanem, synem dr. Wang Fuyina, který je expertem na tuina napravování kostí a ozdravné reflexní masáže.
V současné době je Václav Lukeš jedním ze zakladatelů a lektorů ANDAO INSTITUTE.
“Studium čínské medicíny člověka změní a dá mu nový pohled na život. Čínská medicína není jen sbírání informací, ale také cesta sebekultivace. Cvičení qigong a neigong považuji za podstatnou částí tohoto umění.