+420 777 990 510

Michal Hořejší
reference na: studijní cyklus "Andao tuina"

Pohled sportovce na tradiční čínskou medicínu

Jmenuji se Michal Hořejší a je mi 26 let. V současné době jsem profesionální sportovec a zároveň student 2. ročníku Tradiční čínské medicíny (TČM) oboru Tuina. Od 6 let jsem se aktivně věnoval různým sportům od stolního tenisu, přes lakros až po floorbal.

Posledních 10 let trénuji MMA, ve kterém i zápasím. MMA je v podstatě mix všech bojových umění a sportů minimálně omezený pravidly. Z největší části se zápasy odehrávají v osmihranné kleci. MMA je také jeden z nejvíce progresivních sportů na světě, co se týká popularity. I když zápasy občas vypadají pro běžného diváka velice násilně, tak je to opravdu férový a upřímný sport, skrze který člověk pozná sám sebe.

Ke studiu tradiční čínské medicíny mě přivedla celkem náhoda (jestli náhody existují). Asi jako většina lidí jsem se o TČM začal zajímat v rámci řešení svých vlastních problémů. Neustále opakující se různá zranění a hlavně bolesti bederní páteře.

Jeden kamarád se při rozhovoru zmínil, že s ním v kapele hrají dva spoluhráči, kteří se o TČM zajímají. Mimochodem to byl Vladimír Ando a Vašek Lukeš. Slovo dalo slovo a už jsem byl k Vaškovi objednaný. Do té doby jsem s TČM neměl žádné zkušenosti a tak jsem to šel jen vyzkoušet. Po několika návštěvách se Vašek zmínil, že za pár měsíců bude startovat nový ročník TČM a jestli bych neměl zájem začít studovat. To jsem si říkal, že o studium asi moc zájem není, když tam chtějí mě 🙂

Odpověď byla: Proč ne…

Upřímně po prvních pár seminářích jsem litoval, že jsem si radši nezaplatil dovolenou u moře, ale postupem času, jsem začal chápat souvislosti a pomalu se mi začal svět TČM otevírat. Teď už můžu s klidným svědomím potvrdit, že dovolená v podobě několika denních seminářů je lepší :).

Zejména musím zmínit profesionální a hlavně přátelský přístup všech lektorů, se kterými jsem se při studiu setkal. Všechno trpělivě vysvětlují (i několikrát dokola) a nad nikoho se nepovyšují. Je vidět, že je pro ně TČM více než zaměstnání a tak se snaží své vědomosti předávat dál.

Ve spojení TČM a profesionálním sportu vidím osobně opravdu velký potenciál. Osobně mi to dalo rozhled o tom, jak tělo funguje jako celek včetně emocí. Mimochodem emoce ve sportu velice často rozhodují o vítězi či poraženém. Dá se říci, že z TČM využívám téměř všechny metody: akupunkturu, qigong, tuina masáže, znalosti z dietetiky a fytoterapie. Například bod  zusanli (ST36) nebo bylinky na podporu qi jsou v náročné předzápasové přípravě velkými pomocníky.

Sportovní prostředí mi umožňuje zkoušet tuinu na hodně lidech s pestrou škálou problémů. Hlavně tedy bolesti pohybového aparátu. Ačkoliv jsem v masírování stále začátečník, tak odezvy jsou překvapivě velmi pozitivní. Často jsou výsledky vidět i po úvodní sestavě otevírání bodů (kaixuefa).

Myslím, že by bylo úzkoprsé využívat TČM jen v oblasti sportu. V mém případě už to sport dávno přesáhlo do změny přístupu k životu, změny v chování k ostatním a celkovému seberozvoji. Doufám a budu se snažit, aby cestu k tradiční čínské medicíně našlo více lidí, kteří tak najdou i cestu sami k sobě.

 

Michal Hořejší

 

Michal Hořejší
(profesionální sportovec a trenér)

Srpen 2017

Michal se přes sport na profesionální úrovni dostal k péči o své zdraví prostřednictví čínské medicíny. Vystudoval obor čínských masáží tuina a dnes využívá nabitých poznatků jako praktik tuiny, trenér profesionálních i amatérských sportovců.

Další reference k:

studijní cyklus "Andao tuina"

Michal Hořejší
(profesionální sportovec a trenér)

Veronika Kovacsová
(masérka)

MUDr. Ivana Jungová
(lékařka)